To, jak działają nasze oczy, może w dużej mierze świadczyć o stanie całego naszego organizmu. Niewiarygodne, ale prawdziwe. Często po tym, jak prezentują się nasze oczy i po naszych problemach ze wzrokiem, lekarze są w stanie zdiagnozować o wiele poważniejsze choroby.

Jakie z nich można poprzez analizę wzroku? Nawet po tak nietypowych objawach jak wytrzeszcz oczu można znaleźć poważne dolegliwości, takie jak nadczynność tarczycy. Wówczas wytrzeszcz powodowany jest przez przerost tkanek znajdujących się w oczodole, co skutkuje wypchnięciem oczu do przodu. W tej sytuacji leczy się nie tylko samą tkankę, ale także nadczynność tarczycy.

Przekrwione białka oczu to najczęściej problem ze spojówkami. Objawia się on także przez nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami. Gdy łączy się to dodatkowo z bólem i problemami ze wzrokiem, to może być to zapalenie tęczówki lub rogówki.

To z kolei może być już objaw choroby reumatycznej. Należy jednak skonsultować to z okulistą, jako że przekrwione białka to także objaw niezwykle niebezpiecznej jaskry. Popularnym objawem, zwłaszcza wśród osób starszych, są białe obwódki wokół tęczówki.

Najczęściej jest to sygnał, że poziom cholesterolu w organizmie seniora przekracza dopuszczalną normę. Z kolei jeśli podobny problem pojawia się u osób młodszych, to prawdopodobnie związane jest to z problemami z metabolizmem. W tym wypadku wokół oczu mogą pojawić się dodatkowo także żółte plamy.