Możemy bardzo dbać o nasz wzrok, a niestety choroby i tak mogą wystąpić. Dlatego warto je znać i wiedzieć, czym się objawiają. Jakie schorzenia i zwyrodnienia zaliczymy do grona najczęściej występujących chorób oczu we współczesnym świecie? Zaćma to zmętnienie soczewki, szczególnie charakterystyczne dla osób starszych. Objawia się tym, że wzrok wydaje się zamglony, jednocześnie bardzo szybko postępuje tutaj krótkowidztwo.

Da się ją spowolnić dzięki różnego rodzaju witaminom, a także w pełni wyeliminować w sposób operacyjny lub też laserowy. Ciągle powstają nowe metody, które pozwalają coraz skuteczniej radzić sobie z kataraktą. Groźna jest także jaskra, która dotyka ludzi w każdym wieku. Szczególnie, że zazwyczaj niewidoczne są żadne objawy, a choroba prowadzi do trwałej utraty wzroku.

Jaskra często bywa następstwem zapalenia oka czy też zaćmy, dlatego ważne jest, aby po każdym urazie skontaktować się z okulistą. Jaskrę leczy się poprzez obniżanie ciśnienia w oku. Do najczęstszych dolegliwości zaliczyć można także zwyrodnienie siatkówki. Objawia się to tym, że chory widzi różnego rodzaju pajączki czy też mroczki, a do tego ma nietypowe dziury w obserwowanych obrazach.

Najczęściej zwyrodnienie siatkówki idzie w parze z chorobami cywilizacyjnymi i ogólnoustrojowymi, takimi jak miażdżyca czy cukrzyca. Nie leczy się tutaj oczu, tylko same choroby, dodatkowo aplikując niezbędne witaminy i środki wpływające na ukrwienie oka.