Nasz wzrok jest w zasadzie non stop nadwyrężany, jako że jest to przecież jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Jakie aktywności mogą na niego wpłynąć szczególnie źle i które z nich powinniśmy w miarę możliwości ograniczyć? Na pierwszym miejscu pojawia się komputer, który obecnie jest pierwszym niszczycielem wzroku.

Szczególnie, że to coraz częściej główne narzędzie pracy wielu ludzi, przy którym spędzają oni czas zarówno ze względu zawodowych, jak i później rozrywkowych. Długie wpatrywanie się w monitor bardzo mocno nadwyręża zmysł wzroku i często powoduje pieczenie oczu czy ich wysychanie.

Patrząc w monitor bardzo rzadko się mruga, co także źle wpływa na oczy. Dlatego też w miarę możliwości powinniśmy ograniczać czas spędzany przed ekranem monitora albo przynajmniej robić regularne przerwy w pracy.

Czytanie przy sztucznym świetle lub też w nadmiernych ciemnościach jest także zgubne dla naszego wzroku. Jedna lampa to za mało, a nasze oczy najczęściej potrzebują znacznie więcej oświetlenia, aby pracować w naturalnych warunkach.

Najlepsze jest tutaj światło naturalne i w miarę możliwości powinniśmy starać się czytać wtedy, gdy jeszcze mamy do niego dostęp. Wzrok nadwyręża także nasz brak rozsądku.

Gdy widzimy pierwsze niepokojące objawy, takie jak nadmierne łzawienie czy też zaczerwienienie, to bez zastanowienia powinniśmy zgłosić się do okulisty po profesjonalną poradę i ewentualne leki. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej nadwyrężamy wzrok i tracimy czas, który w tym wypadku może być kluczowy!.