Wzrok to bardzo ważny zmysł, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Szczególnie, jeśli często korzystamy z komputera i narażamy go na dodatkowe podrażnienie.

Co zrobić, gdy często korzystamy z komputera, a nie chcemy przy tym zniszczyć wzroku? Podstawą jest odpowiednia odległość oczu od monitora, która powinna wynosić od 50 do 80 centymetrów. Jednocześnie sam monitor powinien być troszkę niżej niż poziom naszych oczu – dzięki temu, gdy spoglądamy delikatnie w dół, to nasze oczy mniej się męczą, a dzięki takiemu ustawieniu odpoczywa także nasza szyja, która skierowana jest w sposób naturalny.

Warto także zainwestować w wysokiej jakości sprzęt. Obecnie najlepsi producenci proponują już takie monitory, które dzięki odpowiedniemu kontrastowi i ustawieniu jasności mniej męczą oczy.

Dlatego też wybierając odpowiedni model, powinniśmy także brać pod uwagę czynnik ważny dla naszych oczu i ich kondycji. Warto zaopatrzyć się także w specjalne okulary ze szkłami przystosowanymi do korzystania w pracy z komputerem.

Najlepiej w tym celu skonsultować się z okulistą, który doradzi, jakie szkła będą sprawdzać się w tej sytuacji najlepiej i pozwolą nam odpowiednio zadbać o nasze oczy przy wytężonej pracy. Należy pamiętać również o regularnych przerwach podczas pracy z komputerem.

Nasze oczy potrzebują odpoczynku i siedzenie non stop przez kilka godzin przy monitorze może mieć bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok. Dlatego racjonalne dawkowanie sobie pracy przed monitorem jest również bardzo ważnym elementem dbania o oczy.