Profilaktyka to najlepszy sposób leczenia. Dlatego też wszelkie narządy i cały nasz organizm powinniśmy badać możliwie najczęściej, aby jak najszybciej zauważyć wszelkiego rodzaju zwyrodnienia. Nie inaczej jest też z naszym wzrokiem, który badać należy regularnie. Jest to teraz o tyle ułatwione, że lekarze dysponują coraz lepszym sprzętem i nowoczesnymi metodami badań. Da się chociażby zbadać pole widzenia oka.

Dzieje się to poprzez określenie czułości nerwu wzrokowego. Polega to na tym, że pacjent patrzy na pewien punkt, gdzie zmieniają się sygnały świetlne. Pacjenci, których nerw wzrokowy jest słaby, zauważą tylko silne sygnały świetlne. Nieczuły nerw wzrokowy to zwyrodnienie, które może być objawem także poważniejszej choroby, takiej jak schorzenie mózgu. Coraz popularniejsze jest także badanie obrazowe oka.

Pozwala zbadać przekrój tkanek oka, takich jak siatkówka czy rogówka. Jest to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej dokładnych badań. Pozwala w zasadzie ze stuprocentową skutecznością wykryć nawet najdrobniejsze zmiany czy nieprawidłowości w działaniu oka. Najczęściej badanie to wykonuje się, gdy u pacjenta zachodzi ryzyko jaskry lub też nowotworu. Do najnowocześniejszych metod zaliczyć należy również ultraszerokokątne badanie dna oka.

Pozwala ono na sfotografowanie obszaru aż 200 stopni siatkówki, co jest ogromnym postępem w dziedzinie okulistyki – do tej pory udawało się sfotografować zaledwie 50 stopni. Dzięki jednemu badaniu okulista jest w stanie dokładnie prześledzić stan naszego oka i ewentualnie wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości.