Praca fizyczna to duże narażenie dla oczu – to w jej trakcie często dochodzi do różnego urazów i kontuzji, które mogą mieć potem wpływ na nasze widzenie do końca życia. Dlatego tez trzeba zdawać sobie z tego sprawę i odpowiednio zapobiegać wszelkiego rodzaju urazom mechanicznym związanym z oczami.

W jaki sposób? Najłatwiejszym i najprostszym sposobem wydają się specjalne okulary ochronne, które powinny być zapewniane także przez firmy. Dzięki nim chronimy nasze oczy przede wszystkim przed różnego rodzaju pyłami, które są szczególnie powszechne podczas pracy na budowie.

Niebezpieczne są także różnego rodzaju ciała obce, które mogą dostać się do oka i narobić w jego strukturze dużego spustoszenia. Jeszcze gorzej jest w przypadku zagrożeń chemicznych, które mogą znacząco zniszczyć nasz wzrok.

Tutaj same okulary ochronne mogą być zbyt małą i niewystarczającą ochroną – do tego celu firmy powinny zapewniać swoim pracownikom specjalne gogle czy też całe maski, odporne na żrące substancje. Należy pamiętać o tym, że równie bardzo niszczymy wzrok pracując w domu na mniejszej robocie, jak i na ogromnej budowie dla wielkiej korporacji.

Za każdym razem powinniśmy zadbać o nasz wzrok i zabezpieczyć się w sprzęt zabezpieczający nasze oczy. Należy pamiętać także o tym, że to leży w obowiązku naszego pracodawcy i powinniśmy to ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy, aby uniknąć późniejszych niedomówień.