Na nasz wzrok i stan naszych oczu wpływ ma wiele czynników zewnętrznych. Jednym z tych elementów jest chociażby oświetlenie.

Jak rozplanować oświetlenie i jak rozmieścić poszczególne elementy oświetlające pokój, takie jak lampy, aby nie męczyć wzroku? Przede wszystkim nie należy popadać ze skrajności w skrajność – ani nadmiar oświetlenia, ani niedobór światła, nie działają dobrze na nasz wzrok. Dlatego też nie nastawiajmy się, że w pokoju musi być nadzwyczaj jasno, aby nasze oczy mogły odpocząć.

Szczególnie ważne jest światło w pomieszczeniu, w którym na co dzień pracujemy. Wszelkie lampy, jak i przedmioty, powinny być tak rozmieszczone, aby światło nigdy nie odbijało się od przedmiotów, na których pracujemy.

Dlaczego? Ponieważ dodatkowo to męczy nasz wzrok i może powodować zaczerwienie oraz wysychanie oczu. Ważne jest także oświetlenie, gdy czytamy w ciemnościach.

Najlepiej czynności wymagające skupienia wzroku na jednym miejscu wykonywać przy naturalnym świetle dziennym. W innym wypadku należy wspomóc się dodatkową lampą, która rozświetli używany przez nas przedmiot.

Dla oczu ważne są także warunki do spania, kiedy także oświetlenie może mieć duży wpływ. Ważne, żeby przez okno nie docierały do oczu żadne zbędne świetlne sygnały z lamp.

Dlatego też na noc powinniśmy zasuwać rolety czy też żaluzje, aby dodatkowo nie przemęczać oczu w trakcie ich potencjalnego wypoczynku.