Praca z komputerem to często dla oczu nie lada wyzwanie. Ciągłe wpatrywanie się w monitor jest dla oczu bardzo męczące i dodatkowo je obciąża.

Powoduje wysuszanie, a także ich zaczerwienienie, jako że podczas wpatrywania się w monitor w zasadzie nie mrugamy. Da się jednak tak ustawić poszczególne opcje i programy komputerowe, aby te obciążały nasze oczy jak najmniej.

Jednym z elementów, które możemy indywidualnie ustawić, jest parametr jasności ekranu. Powinna być ona dostosowana do warunków, jakie panują w pomieszczeniu i wraz ze zmianą naturalnego oświetlenia, powinno zmieniać się podświetlenie ekranu.

Zbyt jasny ekran za mocno angażuje nasz wzrok i dodatkowo go męczy. Dodatkowo męczące może być migotanie ekranu, które można zaobserwować na monitorach szczególnie starszej daty.

Dla oczu jest to dodatkowe wyzwanie, które wymaga jeszcze większej mobilizacji i koncentracji na jednym punkcie. Często migotanie jest problemem wręcz niezauważalnym i osoby mające problem ze wzrokiem, nie zdają sobie sprawy z przyczyny tego stanu rzeczy.

Gdy jednak nasze zaczerwienienie oczu zbiega się z dłuższą pracą na komputerze, to powinniśmy rozważyć zmianę ekranu. Warto także zaopatrzyć się w nowoczesny, antyrefleksowy monitor LCD.

Praca na takim ekranie mniej obciąża oczy i często nie wymaga nawet dodatkowych szkieł korekcyjnych. Należy jednak pamiętać, że i w tym wypadku regularne robienie przerw jest nie tylko wskazane, ale wręcz konieczne.