Soczewki to dla wielu z nas podstawa codziennego życia, która pozwala widzieć świat w ostrości. Sam wybór soczewek to często jednak skomplikowany i wymagający wybór. Jakie wyróżniamy rodzaje soczewek? Podstawowy podział związany jest z materiałem, z którego są wytworzone. W ten sposób dzieli się je na twarde i miękkie. Twarde są tworzone ze szkła organicznego, a przez to są bardzo sztywne. Dziś są już używane coraz rzadziej, głównie w sytuacjach, gdy wykorzystanie soczewek miękkich nie wchodzi w grę.

Z kolei głównym składnikiem soczewek miękkich są dwa materiały: hydrożel i silikonowy-hydrożel. Różnią się przepuszczalnością tlenu i sztywnością. Ważnym kryterium jest także czas noszenia. Tutaj dzielimy soczewki na jednorazowe, wielokrotnego użytku i roczne. To pierwsze rozwiązanie zalecane jest szczególnie osobom, które mają wrażliwe oczy lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z soczewkami. Najczęściej wykorzystywane są soczewki wielokrotnego użytku, którego jednak po każdym użyciu należy umyć i zdezynfekować.

Soczewki roczne to już rzadkość i stosowane są tylko w wyjątkowych sytuacjach. Soczewki różnią się także zastosowaniem. Tutaj wymieniamy soczewki korekcyjne, lecznicze i kosmetyczne. Te pierwsze służą korygowaniu najpopularniejszych wad wzroku takich jak astygmatyzm czy krótkowzroczność. Soczewki lecznice najczęściej pomagają w leczeniu rogówki oka i są doskonałym sposobem na aplikację leku. Z kolei soczewki kosmetyczne zmieniają kolor tęczówki i są po prostu bardzo efektowne.