Urazy mechaniczne są bardzo niebezpieczne dla oczu. Szczególnie, że zdarzają się dość często, szczególnie wśród nieostrożnie bawiących się dzieci, ale także wśród dorosłych obsługujących ostre narzędzia. Szczególnie często zdarza się to w pracach przemysłowych czy też rolniczych. Leczenie w tym wypadku jest długotrwałe i trudne, podobnie zresztą j i rehabilitacja, szczególnie wtedy, gdy dochodzi do poważniejszych urazów mechanicznych. Czym skutkują urazy mechaniczne oka? Często materialy zewnętrzne prowadzą do regularnego podrażniania oka, a w rezultacie nawet do ślepoty. Zdarzają się też choroby powiek oraz zapalenia spojówek.

W rezultacie wiele urazów mechanicznych prowadzi także do stałego uszkodzenia wzroku, gdzie jednym z objawów jest obniżenie jakości widzenia i problemy ze złapaniem ostrości. Dlatego też warto pamiętać o znaczeniu wzroku jeszcze przed urazem, zamiast potem płakać nad rozlanym mlekiem. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja takich urazów? Przede wszystkim bardzo ważna jest szybka reakcja lekarza – nie powinniśmy zwlekać ani sekundy z wizytą w szpitalu czy też o u wyspecjalizowanego okulisty. Dlaczego to tak ważne? Jeśli oko jest nieleczone, a doszło do jakiegoś zapalenia, to może dojść do przeniesienia zapalenia także do drugiego oka, co nazywa się współczulnym zapaleniem oka. Ważna jest także wizyta u lekarza z tego względu, że często na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, a tymczasem obrażenia są dla okulisty bardzo wyraźne. Równie ważna jest jednak późniejsza rehabilitacja, już po leczeniu szpitalnym.

Wówczas trzeba szczególnie uważać na oczy, nie nadwyrężać ich, często przez kilka tygodni trzeba nosić okład, a także specjalne krople, które pomogą w nawilżaniu i redukowaniu skutków urazu.